Türk Kahvesi Yemek Tarifi Nasıl Yapılır

Türk Kahvesi

Bir fincan kahvenin kırk yıl hatırı vardır. Babama göre iyi kahve içmek istiyorsan, iyi kahve yapmayı bilmelisin. Dinlenme zamanında babamın sevdiği şekliyle geleneksel Türk kahvesi tarifi ile hazırlayacağınız yorgunluk kahvenizi afiyetle tüketebilirsiniz.

Türk Kahvesi Malzemeleri

  • Taze Kavrulmuş ve Öğütülmüş Kuru Kahve
  • Su
  • Şeker (isteğe bağlı)

Bol Köpüklü Türk Kahvesi Tarifi

  1. Her fincan için 2 çay kaşığı kuru kahve ile tercih ettiğiniz miktarda şekeri yeterli büyüklükteki tercihen bakır bir cezveye koyun.
  2. Üzerine her fincan için 1 fincan ısıtılmamış su ekleyin.
  3. Kahve ve eklediyseniz şeker iyice karışıp eriyinceye kadar ocağı açmadan iyice karıştırın.
  4. Ocağı orta-kısık ateşte açıp kaynama derecesine kadar bekleyin.
  5. Kahve kaynamadan hemen önce yavaş yavaş kabarmaya başlayacaktır.
  6. Tam kaynamadan önce cezveyi ocaktan alıp fincanlara oluşan köpüğü, bozmadan azar azar ve yavaşça dökün.
  7. Cezveyi tekrar ocağa koyup yeniden kabarmasını bekleyin ve yine kaynamadan ocaktan alıp fincanlara eşit şekilde ve yavaşça dökün.

Enfes Türk kahveniz hazır.

Türk Kahvesi Pişirmenin Püf Noktası

Türk kahvesi tarifi taze ve soğuk su ile yapılır. Sıcak veya daha önceden kaynamış soğumuş su ile kahve yapmak lezzetini ve köpüğünü önemli derecede etkiler. Türk kahvesinin ağır ağır pişmesi gerekir, öğütülmüş kuru kahve çekirdeklerinin pişmesi ve aromasını doğru zamanda suya vermesi içindir bu. Eğer çok hızlı pişirirseniz veya fazla pişirip de kaynatırsanız kahvenin köpüğü de kendisi de istediğiniz gibi olmayacaktır.

Türk Kahvesi’ne Ne Kadar Şeker Atılır?

Türk kahvesi pişirmeden önce nasıl olsun diye sorulur. Çünkü herkesin damak zevki farklı olabilir. Normalde Türk kahvesi sade içilir. Ama az şekerli istenirse 1 fincan için 1 çay kaşığı, orta istenirse 1,5 çay kaşığı ve şekerli Türk kahvesi istenirse 2 çay kaşığı şeker ilave edebilirsiniz.

Türk kahvesinin yanında lokum, akide şekeri, çikolata veya tatlı kurabiye ikram edebilirsiniz.

Kahvenin Yanında Su İçilir mi?

Bir kahvehane veya cafede Türk kahvesi istediğinizde genellikle birkaç yudum su da gelir. Evlerde de bazen bu şekilde ikram edildiği olur. Türk kahvesinin yanında su ikram edilmesi bazı rivayetlere göre tarihten gelen bir adet, bazılarına göre de bilimsel nedenlere dayanır.

Bir söylentiye göre 16 yüzyılda İstanbul’a ilk kez getirilen kahve, eve gelen misafirlere ikram edilir yanında da su gelirmiş. Misafir kahveyi içmek yerine suyu içerse, aç olduğu anlamına gelirmiş ve ev sahibi hemen sofra hazırlar misafirini doyururmuş. Günümüzde ise bu şekilde bir nezakete pek rastlanmıyor ve Türk kahvesi ikram ettiğimiz dostlarımızın açlığını sormak veya bunu söylemeleri ayıplanmak yerine samimiyet göstergesi olarak algılanıyor. Bu nedenle ağzın diğer tatlardan temizlenip kahvenin tadını daha iyi alabilmek için önden birkaç yudum su isteyebiliyoruz. Ayrıca kahveyi soğutmadan içmek gerekiyor ve henüz telvesi fincanın dibine çökmeden içildiğinde ağızda rahatsız edici telveleri temizlemek için de su içilebiliyor. Bir başka görüş ise Türk kahvesinin içeriğinde bulunduğu söylenen oksalat’ın böbrek taşı oluşumuna etkili olması nedeniyle yanında su içilmesi gerektiği yönünde.

Babama sorduğumda su hayat kaynağıdır ve her şey ile içilebilir dedi. Eskiden belki nezaketen misafirin aç olup olmadığını sormak için böyle yapılmış olabilir ama bugün Türk kahvesinden daha fazla keyif almak için önden az su içmenin iyi olacağını söyledi. Bilimsel olarak domates, fındık, fıstık hatta patateste de bulunan oksalatın kahve ile aldığımız miktarından böbrek taşı oluşup oluşmayacağını tartışmak yerine günde en az 2 litre temiz su içmenin gerekli olduğunu da hatırlattı.

Siz kahvenizi nasıl seversiniz? Yorumlara bekliyoruz. Afiyetle kalın.

Türk Kahvesi” hakkında 0 yorumYorum yapın →

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.